معماری

هنر معماری ایرانی

تاریخچه :

بررسی باستان شناسان نشان میدهد که معماری ایرانی حدود هزاره هفتم پیش از میلاد می رسد. اما این هنر در طی زمان پیوسته تکامل یافته و به هنری خاص و بسیار زیبا تبدیل شده است.

معماری ایرانی دارای ویژگی های است که این هنر را از معماری دیگر کشورها جدا کرده است. شرکت مشاوره سازه با بهره گیری از هنر معماری ایرانی به ساخت بناهای شهری میپردازد.

نمونه ای از این ویژگی ها شامل : طراحی مناسب ، ستون های بلند ، ایوان های رفیع ، محاسبات دقیق و…

برای درک بهتر این هنر زیبا عناصری از معماری ایرانی را به طور مختصر توضیح میدهیم.

عناصر معماری ایرانی:

هر چقدر هم معماری پیشرفت کند و در تمام جهان بناهای زیبای کوتاه و بلند ساخته شود باز هم معماری قدیمی و با اصالت ایرانی جلوه خود را از دست نمی دهد و هنوز هم زیبا به نظر می رسد.

ساعت سردر: در قدیم ساختمان های مهم در هر شهر دارای ساعت در سردر بنا بودند. و هر یک ساعت ساعت زنگ بلندی میزد تا زمان را اعلام کند. این ساعت ها در زمان قاجاریه و پهلوی رواج بسیاری پیدا کرد.

معماری

کوبه در: در قدیم در ورودی خانه ها زنگ نداشت و از وسیله ای به نام کوبه که روی در نصب میشد استفاده میکردند. شاید این را خیلی از افراد امروزی ندانند که در قدیم وقتی در کوبیده میشد ، صاحبخانه میتوانست بفهمد زن پشت در است یا مرد. به این صورت که کوبه ها دو مدل بودند یکی حلقه ای که که با کوبیدن به در صدای ریزی به وجود می آورد که نشانه ی زن بودن داشت و یکی چکشی که صدای بم و نشانه ی مرد بودن داشت.

پنج دری: این عنصر در قدیم در خانه های بزرگ به کار گرفته میشد . معمولا در اتاق بزرگ خانه که رو به ایوان بود از 5 پنجره به هم پیوسته استفاده میشد.

این کار باعث میشد اتاق اصلی خانه یا همان اتاق نشیمن با این علامت پنج دری مشخص شود. زیرا در قدیم خانه ها معمولا بزرگ بودند و اتاق های زیادی داشتند.

معماری

به دلیل اینکه عناصر معماری ایرانی بسیار زیاد است و نمیتوان همه آن ها را به صورت مفصل توضیح داد ما برای شما چند نمونه را معرفی کردیم و توضیح مختصرص دادیم.از دیگر عناصر میتوان به هشتی ، لته سر ، گوشواره ، پیش طاق ، ارسی ، آستانه و ….اشاره کرد.

آثار هنری :

آثار هنر معماری ایرانی هنوز هم در بناها مشخص است شرکت مشاوره سازه نیز این هنر را در ساختمان های تجاری و مسکونی و … بکار میگیرد .برای اینکه نمونه ای از آثار این معماری ایرانی را ببینید میتوان به بناهای تاریخی ایران اشاره کرد  برای مثال :

تخت جمشید
سی و سه پل
میدان نقش جهان
عالی قاپو
مسجد جامع اصفهان
مسجد شیخ لطف الله
گنبد کاووس
باغ فین کاشان
چهل ستون
خانه بروجردی ها
مدرسه چهارباغ

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

آیا می خواهید به بحث بپیوندید؟
در صورت تمایل از راهنمایی رایگان ما استفاده کنید!!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *